kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Czym jest SPA dla nowoczesnej Polki?
2013/8/26 22:50:00

Wiele z nas żyje w permanentnym stresie, co niestety przekłada się na stan zdrowia. Codzienność przecież nie jest łatwa, gdy trzeba łączyć pracę zawodową z domowymi obowiązkami. Mamy coraz większą świadomość szkodliwego działania stresu na nasz organizm – nic dziwnego, że chętniej dbamy o kondycję i zdrowiej się odżywiamy. Znacznie częściej też odwiedzamy kliniki SPA, które oferują różne sposoby poprawy samopoczucia.

Podatne na stresy Polki, to Polki zadbane

Wyniki badanego przez GUS samopoczucia psychicznego dorosłych Polaków pokazują, że zależy ono od stanu zdrowia fizycznego pytanych osób, płci oraz poziomu życia. Te czynniki mają większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn. Dyskomfort psychiczny permanentnie (w ciągu ubiegłego miesiąca od badania) odczuwało więcej niż 20% respondentów, a niewiele mniejszy procent przez większość tego czasu (źródło: GUS, 2012). Wyniki te wyglądają jeszcze bardziej przekonująco, jeżeli zestawić je z liczbą osób, które deklarują i leczą się w poradniach zdrowia psychicznego z powodu zaburzeń nastroju czy nerwicowych. Na Mazowszu liczba ta sięga blisko 69 tys. osób, co daje temu regionowi miejsce na podium, zaraz za województwem śląskim (73,7 tys. osób) i małopolskim (69,8 tys. osób) (źródło: Bank Danych Lokalnych, GUS, 2004).

Przyczyny takiego stanu kondycji organizmu i wnętrza nowoczesnych kobiet można upatrywać w konieczności łączenia wielu obowiązków zawodowych z rodzinnymi, ale również, jak dowiedli naukowcy Rita Valentino i Debra Bangasser wraz z zespołem z Children's Hospital of Philadelphia, ma to uwarunkowanie biologiczne, ponieważ żeńskie komórki nerwowe są bardziej wrażliwe na działanie hormonu stresu. Na schorzenia związane z dyskomfortem psychicznym w pracy narażone jest więc 1073 tys. dorosłych kobiet, na dzień dzisiejszy aktywnych zawodowo, spośród których 875 tys. pracuje w najbardziej stresogennym sektorze ekonomicznym – usług (źródło: Bank Danych Lokalnych, GUS, 2012).

Kobiety nie dają się stresowi, który ma największy udział w starzeniu się organizmu. Szukają sposobów na zrelaksowanie się. Potwierdza to fakt, że w Polsce każdego roku krajowy rynek usług SPA powiększa się o 50-70%. Widoczne jest przejście trendu ze Stanów Zjednoczonych, gdzie biznes SPA dołączył do dwóch branż gigantów (przemysłu samochodowego i spożywczego), które przekroczyły wartość przychodów wysokości 13,4 mld dolarów rocznie (źródło: ISPA, 2012). Także w Warszawie każdego miesiąca przybywa kolejny obiekt SPA – obecnie jest ich ponad 30.

Statystyka potwierdza tendencję zmian kobiecych postaw życiowych wobec zdrowia: co druga kobieta przyznaje się, że zdrowo się odżywia (dużo warzyw i owoców, ograniczanie tłuszczów zwierzęcych), a co czwarta aktywnie uprawia jakiś sport (m.in. bieganie, gimnastykę) (źródło: CBOS, 2012).

Stosowność leków i skuteczność zabiegów a samopoczucie

O nadmiarze stresów w codziennym życiu Polek świadczą także wyniki badań o konsumpcji leków w Polsce. Według raportu GUS-u, na jesieni 2010 r. prawie 75% ludności Polski zażywało leki, podczas gdy 7 lat temu, w tym samym okresie – tylko 54%. Biorąc pod uwagę całą populację Polaków to kobiety znacznie częściej niż mężczyźni stosują medykamenty i równocześnie prawie 2-krotnie częściej (niż mężczyźni) zażywają leki przeciwdepresyjne, nasenne i uspokajające, a także na bóle głowy lub migrenę (zwłaszcza te nieprzepisane). Wyniki te zdecydowanie świadczą o rosnącej ich konsumpcji (źródło: GUS, 2009). Tymczasem wśród opisywanych działań niepożądanych dla najbardziej popularnych leków na bóle głowy bez recepty występują: osłabienie, nudności, bóle brzucha, senność, krwotoki, utrata przytomności. Producenci tych leków ostrzegają nas także przed niewydolnością wątroby, powiększeniem trzustki, zaburzeniem pracy nerek i dróg moczowych czy zaburzeniami pracy serca i układu oddechowego.

Z odpowiedzią na potrzebę poprawy samopoczucia Polek wychodzą obiekty SPA. Oferują coraz bardziej zaawansowane zabiegi, które nie tylko dogłębnie odprężają, ale także wpływają na zdrowy tryb życia kobiet chcących inwestować w kondycje swojego wewnętrznego i zewnętrznego piękna. W ofertach warszawskich SPA nie brakuje szerokiej gamy masaży i peelingów oraz zabiegów relaksacyjnych na twarz i ciało, z wykorzystaniem tak zaawansowanej technologii jak krioplastyka – liftingująca terapia zimnem czy luminoterapia – terapia światłem LED. Należy dodać, iż takie zabiegi pozwalają na liftingowanie i odmładzanie wybranych rejonów ciała bez użycia skalpela. Oddziałują więc pozytywnie na zadowolenie z własnego ciała i wpływają tym samym na poprawę nastroju oraz samopoczucia.

Le Spa


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: SPA, dieta, masaż, peeling, stres