kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Alergia na słońce
2017/8/5 2:10:00

Świeci słońce i lato w pełni, więc wszyscy z radością udają się na plażę, aby wykorzystać ciepłe dni dla zregenerowania sił i nabrania energii. Wszyscy doskonale wiemy, jak należy się chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, że należy stosować odpowiednie kremy z filtrami UV. Niektóre osoby jednak pomimo wszystkich środków zapobiegawczych nie mogą w pełni cieszyć się latem, gdyż mają uczulenie na słońce.

W Polsce jest około 2,5 miliona takich osób. Ich skóra reaguje na słońće swędzącą drobną wysypką. Przyczyny alergii nie są znane i nie opracowano jeszcze żadnej skutecznej metody na łagodzenie jej skutków. W medycynie nazywa się ją fotodermatozą idiopatyczną a jej najczęstszą formą jest PLE (ang. polimorphus light eruption). W poważniejszych formach może ona pozostawiać nawet drobne blizny na skórze oraz objawiać się gorączką i zapaleniem spojówek. W formie łagodniejszej jest uciążliwą wysypką trudną do usunięcia. Czasami pomagają zwykłe środki na uczulenie, czasami nie, a latem raczej trudno się przed słońcem schować.

Reakcje alergiczne u osób, które nie są uczulone na słońce mają inne podłoże. Powodują je składniki niektórych leków lub kosmetyków. Dlatego też osoby regularnie zażywające leki lub po kuracji antybiotykami powinny dokładnie przeczytać ulotkę lub zapytać lekarza, czy lek nie wywołuje tak zwanej reakcji fototoksycznej. Może ona bowiem doprowadzić do poważnych poparzeń skóry.

PLE, znana powszechnie jako uczulenie na słońce, na ogół objawia się już w dzieciństwie. W Europie cierpi na nią około 15 procent osób, większość z nich zamieszkuje północne rejony kontynentu.


Senior.pl


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alergia, opalanie, słońce, uczulenie